وبلاگ طراحی سایت
 

در این بخش به جدیدترین مطالب و مقالات در خصوص طراحی سایت دسترسی خواهید داشت

 
 

تفاوت پورتال، وب سایت و وبلاگ

تفاوت پورتال، وب سایت و وبلاگ

پورتال را به صورت دروازه ای به سوی یک بانک اطلاعاتی می نامند . معمولا مهمترین نکته ای که در مورد پورتال می توان نام برد این است که پورتال همواره ما را به سوی سایت ها و پورتال های دیگر راهنمایی می کند . در واقع می توان گفت به خودی خود تنها یک راهنما نیز می باشد . به همین دلیل است که در برخی موارد به پورتالها Internet Yellow Page  می گویند . به نوعی پورتال را می توان یک مرکز ارائه خدمات و اطلاعات اینترنتی دانست . پورتال ها اصولا دارای 4 خصلت هستند

  1.  انطباق پذیری
  2. اختصاصی کردن
  3. یکپارچه سازی
  4. پشتیبانی انجمن‌های اینترنتی

تعریف پورتال را می توان از دیدگاههای متفاوتی امکان پذیر دانست. چرا که کاربران امکانات بسیاری را برای آن متصور شده اند . یک پورتال به عنوان فضای کاری برای تجارت الکترونیکی مبتنی بر شبکه با امکان تنظیم شخصی و محتوایی برخوردار از قابلیت های مشارکت با دیگر همکاران و دسترسی بی سیم تعریف شده است.

اما مهم‌ترین ویژگی یک پورتال تمرکز بر روی آن چیزی است که یک پورتال می تواند برای یک سازمان انجام دهد. از واژه پورتال معمولا به صورت جمع استفاده می کنند چرا که معمولا سازمان ها به منظور تسهیل در کارهای سازمانی و به جهت مواجهه با کارهای چندگانه خود از بیش از یک پورتال استفاده می کنند. پورتال معمولا نقش تسهیل کننده ای در انجام امور اداری، بازرگانی، پژوهشی و آموزشی و نیز کارایی چندگانه آن، آن‌را تبدیل به یک محل کار الکترونیکی برای کاربران کرده است . پورتال ها معمولا یک سیستم اداری کاربر محور است به این معنی که تمام امکانات پورتال بر این اساس پیش بینی شده است. از امکانات پورتالها میتوان به chat، پست الکترونیکی، انجمن‌های اینترنتی و ... همه و همه به این منظور است که کاربران را به پورتال دعوت کند. پورتالهایی که به این شکل میباشند از نسل سوم پورتالها به بعد و با هدف ایجاد فضای مجازی تجارت الکترونیکی رویکرد جدیدی در مفهوم پورتالنویسی ارائه کرد.

پورتال میتواند نقطه شروع و یا اولیه داشته باشد که کاربران به محض ورود به اینترنت آن را مشاهده نمایند. درست است که شباهت ظاهری بین یک سایت و پورتال فراوان است به حدی که در نگاه اول نمی توانید تفاوت محسوسی میان یک سایت و پورتال را متوجه شوید اما باید بدانید که این دو کاملا متفاوت از یکدیگر است. اما آیا می دانید که تفاوت این دو در چیست؟

تفاوت سایت و پورتال

موارد زیر تفاوت یک سایت و پورتال را مشخص می نماید.

  • درگاه ورود منفردی که از طریق آن می توان به مجموعه منابع مرتبط با پورتال دست یافت.
  • نمایش هدفدار اطلاعات با استفاده از تجربیات کاربر.
  • دسترسی تقسیم بندی شده به انواع داده و اطلاعات گروه بندی شده.
  • در اختیار گذاشتن امکان ارتباط و همکاری میان تمامی کاربران و استفاده کنندگان پورتال.
  • امکان پیوستن به نرم افزارها و سیستم های نرم افزاری که گردش کاری مشخص و تعریف شده ای دارند. 

وب سایت

وب سایت به مجموعه ای از صفحات وب گفته می شود که دارای یک دامنه اینترنتی و به صورت مشترک و به صورت مجموعه ای از صفحات مرتبط که داده هایی نظیر صدا، تصویر، متن و فیلم روی آن ها ارائه می شود قرار می گیرد . یک وب سایت معمولا از منابع محدودتری تامین می شود و ثانیا پراکندگی کمتری دارد و حول یک محور و موضوع مشخصی دور می‌زند و تخصصی تر است. یک وب سایت را یک موضوع subjective می نامند . در هر وب سایت امکاناتی را برای یک وب سایت تعبیه می کنند اما توجه به این نکته مهم است که کاربری که با یک وب سایت کار میکند باید به نوعی با موضوع آن وب سایت مرتبط و یا علاقه مند باشد.

 تفاوت سایت و وبلاگ

وبلاگ که از دو کلمه web  و log ترکیب شده است به معنی ثبت وقابع روزانه است و در تعریف می توان گفت که یک وبلاگ نوعی وب سایت است که حاوی اطلاعاتی مانند گزارش روزانه، یادداشت های شخصی، مقالات علمی و اخبار مورد نظر صاحب وبلاگ است. نویسنده ی وبلاگ را وب نوشت یا تارنویس می نامند . معمولا در انتهای هر متن تاریخ و زمان پست قرار می گیرد.

نظر خود را در مورد تفاوت وبلاگ و وبسایت و پورتال با ما در میان بگذارید

سایر نوشته ها توسط مدیر محتوا | ﺳﻪشنبه 01 تیر 1395 |کلمات کلیدی: طراحی پرتال ، طراحی سایت ، طراحی وبلاگ
177 | رتبه بندی این مطلب:
5/0
|
1رأی موافق 0رأی مخالف
| چاپ
مدیر محتوا

ما در بخش وبلاگ استودیو صفر و یک بهترین مطالب آموزشی و مرتبط با طراحی سایت را برای شما فراهم کرده‌ایم.

تماس با نویسنده
 

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

ارتباط با نویسنده

x
دی ان ان